Poznaj trendy w upięciach firan

Poznaj trendy w upięciach firan

Przegląd najmodniejszych sposobów upinania firan

Bogactwo dostępnych na rynku firan otwiera niezwykłe możliwości dekorowania nimi wnętrz. W ofercie Project-House można na przykład znaleźć gustowne firany, które są ozdobą same w sobie. Co więcej, użycie zazdrostek do kuchni o finezyjnych falbanach oraz żywych kolorach sprawia, że nie wymagają one żadnych dodatkowych gadżetów do upinania. Dostępne są również modele gładkie, w stonowanych barwach, których potencjał można wydobyć właśnie dzięki modnym upięciom. Wśród najpopularniejszych metod upinania firan wyróżniamy:

  • Upięcie na przelotkach

Upięcie tego rodzaju polega na wsunięciu na drążek karnisza górnej części firany zaopatrzonej w przelotki. Przelotki mogą przybierać różne kształty – nie tylko kół, ale też kwadratów czy trójkątów – i być wykonane z plastiku lub metalu. Finalnym efektem są idealnie pionowe słupki, które wprowadzają do wnętrza porządek i harmonię. Dzięki temu doskonale sprawdzą się w każdym domu, w którym ceni się minimalizm i symetrię.

  • Upięcie „wave”

Upięcie typu „wave” jest jednym z chętniej stosowanych rodzajów upięcia firan wykorzystywanym we wnętrzach w stylu nowoczesnym. Jest zbliżone do upięcia na przelotkach, tyle że można je uzyskać bez konieczności nabijania firany na karnisz rurowy. Musimy jednak posiadać karnisz zaopatrzony w specjalne prowadnice, do których wsuwa się system sznurkowy z przyczepioną do niego firaną. W ten sposób można uzyskać symetryczne i równe fałdy tkaniny, które wizualnie wydłużają pomieszczenie.

Wybór odpowiedniego sposobu upięcia firan jest w dużej mierze uzależniony od typu okna, rozmiarów ściany wokół okna oraz od potrzeb użytkowania, ściśle powiązanych z przyjętą aranżacją. Dla przykładu w domach i mieszkaniach utrzymanych w stylu nowoczesnym nacisk jest najczęściej położony na ukazanie przestrzeni. Dlatego udekorowanie okna prostymi lub rozsuniętymi na boki tkaninami pozwala ją dodatkowo wyeksponować i powiększyć. Nie oznacza to jednak, że nie należy eksperymentować. Wręcz przeciwnie – warto decydować się na takie upięcia, które będą przede wszystkim zgodne z naszym gustem.

  • Upięcie na taśmie

Do najbardziej efektownych form należy upinanie firan na taśmach marszczących. Pozwalają one na łatwe i szybkie ułożenie tkaniny w symetryczne pionowe fałdy. By było to możliwe, należy przyszyć taśmę do górnego brzegu firany, a następnie przeciągnąć przez nią sznurek, tworząc w ten sposób estetyczne, rozłożone równomiernie zakładki. Po zakończeniu tych czynności firankę można powiesić na karniszu.

  • Upięcie chwostami

Jeśli opcja tradycyjnego marszczenia firan nie pasuje do określonego wnętrza, można zdecydować się na praktyczne upięcie z użyciem chwostów, czyli dekoracyjnych sznurów. Cechą charakterystyczną takiego rozwiązania jest zacisk, który można swobodnie regulować. To, jak mocno w danej sytuacji podepniemy tkaninę, zależy więc wyłącznie od indywidualnych preferencji. Chwost można zaczepić o przytwierdzony do ściany haczyk lub obwiązać nim tkaninę tak, aby wisiała swobodnie.

  • Upięcie podwiązkami

Pomysłem podobnym do chwostów, który pozwala upiąć firany równie łatwo i zarazem efektownie, są podwiązki. Dzięki nim można zyskać jeden bądź dwa fragmenty materiału w kształcie zbliżonym do trójkątów. Są one zakończone lekko opadającymi fałdami materiału. Wyjątkowy efekt stosowania podwiązek wynika z zestawiania ich na zasadzie kontrastu. W przypadku białych, prostych firan często wybiera się bowiem podwiązki o nietypowej fakturze lub intensywnym kolorze. Pasują one zarówno do marszczonych firan, jak i tych wieszanych luźno.

  • Upięcie z lambrekinem

Lambrekinem nazywa się wąski pas materiału – firany lub zasłony – który jest zawieszony w górnej części okna na całej jego szerokości. Może być wykonany z marszczeniem lub bez, choć warto pamiętać, aby w tym pierwszym wariancie zastosować gładką i prostą firanę. Marszczony lambrekin jest bowiem na tyle ozdobny, że nie należy wzmacniać efektu wzorzystym materiałem. Tego typu upięcie doskonale sprawdza się w kontekście firan wiszących we wnętrzach utrzymanych w stylu romantycznym lub rustykalnym, a także w kuchniach.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczka w RUCHu) już od 300,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl